Home » KREATYWNA SZKOŁA » Rok innowacji 2014/2015 » Szkolne Warsztaty Astronomiczne „Aleją gwiazd”

Szkolne Warsztaty Astronomiczne „Aleją gwiazd”

e

Szkolne Warsztaty Astronomiczne Aleją gwiazd są alternatywą dla uczniów zdolnych klas szóstych,
którzy chcieliby choć przez chwilę poczuć się naukowcami i próbować swoich sił w dziedzinie astronomii, fizyki i matematyki.W tym roku szkolnym głównym celem warsztatów będzie wykonywanie modeli i przyrządów, które zostaną zaprezentowane szerszemu gremium podczas specjalnie przygotowanych pokazów.
Zwiększyła się również liczba uczestników, co bardzo cieszy, że
rośnie zainteresowanie dotyczące tego typu działań.
Zajęcia odbywają się raz w miesiącu i trwają do 3h.

Zespół SWA

Ania    Kasia

Anna Rodzeń                                                    Katarzyna Kaspieruk

Patrycja    Madzia

Patrycja Bożek                                                   Magdalena Opałka

Kuba   Paweł

Jakub Sycz                                                        Paweł Gagat

Szymon   Tomek

Szymon Chruszcz                                             Tomasz Oszczypko

Henryk

Prowadzący: Henryk Dryniak

I warsztaty

Pierwsze spotkanie organizacyjne dotyczyło ustaleń przebiegu pracy
i działań podejmowanych w tym roku szkolnym. Nowatorskie pomysły zarówno ze strony prowadzącego jak i zespołu zostały pozytywnie zaopiniowane
i przygotowane do realizacji. Rozdano materiały dydaktyczne do zapoznania dotyczące aerostatyki i budowy balonu na ogrzane powietrze.

team 6b

Zespół z 6b

II warsztaty

Dwa łyki aerostatyki i do dzieła! Przydział pracy w zespołach skutkował szybkimi jej  efektami; bryt sklejany do brytu nadawał kształt czaszy balonu.  Jeszcze jedne zajęcia i gotowe!

III warsztaty

I gotowe! Efekt naszej pracy świetny;

Pokusiliśmy się nawet o…

… próbę napełnienia balonu ciepłym powietrzem – zobaczcie sami:

IV warsztaty

Historia budowania maszyn latających wskazuje na to, że po balonach nadszedł czas na samoloty – w naszym przypadku wykonane z papieru.  Jak się okazuje złożenie odrzutowca F16 nie jest takie proste.

1  2   3

Pierwsze zgięcia               nie są trudne           można nawet wyrobić czyjąś normę,

4   5   6

jeśli ktoś nie nadąża 🙂        Nasza eskadra ustawiła się         w szyku bojowym!

Konstruktorzy  wraz ze swymi samolotami

Czas na crash testy:)

Dnia 11 maja 2015 r. odbył się konkurs „Samowzloty”, zorganizowany  przez zespół Szkolnych Warsztatów Astronomicznych, którego celem jest  zaszczepienie w młodych ludziach zamiłowania do nauk przyrodniczych.
W konkursie udział wzięło 15 uczestników, a składał się on z trzech części, mianowicie:

– najdłuższa przebyta  odległość samolotu wykonanego techniką origami,

– przelot przez obręcz,

– lądowanie w wyznaczonym miejscu.

Między poszczególnymi częściami konkursu zaprezentowano prace oraz pomoce naukowe jakie zostały do tej pory wykonane przez zespoły SWA, puszczony został balon na ogrzane powietrze, a także pokaz lotu dronem w wykonaniu Szymona Chruszcza z klasy 6b.

Świetna atmosfera,  której towarzyszyło wiele emocji podkreśliły to, że takie zajęcia oraz nietypowe konkursy są potrzebne, gdyż cieszą się sporą popularnością a przede wszystkim rozwijają zainteresowania uczniów.
Pierwsze miejsce, a zarazem nagrodę główną w postaci zdalnie sterowanego helikoptera z zamontowaną kamerą i kartą pamięci zdobył uczeń klasy Va Jacek Oszczypko, drugie miejsce  –  Paweł Gagat (klasa VIb), zaś trzecie – Jakub Wnorowski (klasa Va). Nagrody ufundował opiekun SWA p. Henryk Dryniak oraz Stowarzyszenie ” Aktywna Jedenastka”.

Więcej informacji na stronie SWA.

Henryk Dryniak