Spotkania koordynatorów

SIÓDME SPOTKANIE KOORDYNATORÓW SZKÓŁ PARTNERSKICH – CRUMLIN, IRLANDIA PÓŁNOCNA

W dniach 31 maja – 4 czerwca pani Dyrektor Czesława Olbrych i czwórka nauczycieli uczestniczyli w spotkaniu podsumowującym trzy lata współpracy w ramach projektu Comenius. Do Szkoły Podstawowej Św. Józefa w Crumlin przyjechało 16 nauczycieli ze szkół w Nijkerk ( Holandia), Cottbus ( Niemcy) i Weitbruch ( Francja). Gospodarze przyjęli nas bardzo serdecznie. Podczas wizyty w szkole mogliśmy podziwiać niezwykle bogate wyposażenie klas, rozmawiać z nauczycielami i uczniami. Miłym akcentem było spotkanie czwórki dzieci z Polski, którzy radzą sobie bardzo dobrze w angielskojęzycznej szkole, nie zapominając jednocześnie języka ojczystego.
Irlandia przywitała nas zupełnie nie irlandzką pogodą ? było ciepło i słonecznie. Nasi gospodarze dumni ze swojego pięknego kraju pokazali nam skaliste wybrzeże Antrim, swoją stolicę Belfast oraz sąsiadujące z Irlandią Północną hrabstwo Donegal w Republice Irlandii.
Było to ostatnie wspólne spotkanie. Okres współpracy podsumowaliśmy spotkaniem Comeniusa, na którym koordynatorzy wymienili się upominkami i dokonali ewaluacji wspólnych działań. Projekt okazał się wielkim sukcesem – nauczyciele mogli zobaczyć jak pracują ich koledzy, uczniowie zdobyć wiedzę o krajach partnerskich i spotkać się z nauczycielami. Podczas trwania projektu korzystaliśmy z różnych technologii komputerowych i tworzyli wspólną stronę internetową. Spotkania były świetną okazją do poznania systemów edukacji w krajach partnerskich, zobaczenia wielu ciekawych miejsc, a także łamania stereotypów i zawierania znajomości i przyjaźni.
Na upominku od szkoły w Crumlin wygrawerowano napis : ?Make new friends, but keep the old, one is silver and the other gold.” co można przetłumaczyć jako ? Zdobywanie nowych przyjaciół jest srebrem, pamiętanie o starych jest złotem? Nasze kontakty nie skończą się wraz z projektem to jest pewne.

SZÓSTE SPOTKANIE KOORDYNATORÓW SZKÓŁ PARTNERSKICH – PRZEMYŚL, POLSKA

W dniach 18 – 21 stycznia 2009 r. szkoła po raz drugi miała przyjemność gościć nauczycieli ze szkół partnerskich w Crumlin ( Irlandia Północna), Weitbruch ( Francja) , Cottbus ( Niemcy) i Nijkerk (Holandia).
W ramach programu Comenius wspólnie tworzymy stronę : www.eurokidsweb.eu
Wizyta w szkole dała uczniom możliwość zaprezentowania swoich osiągnięć. Nasi goście uczestniczyli w zajęciach szkolnych i pozaszkolnych oraz oglądali przedstawienie przygotowane przez uczniów klasy 3a.
W rozmowach z nauczycielami dzielili się swoimi spostrzeżeniami i doświadczeniami. Z racji tego, że wielu nauczycieli miało okazję poznać się wcześniej, podczas zagranicznych wyjazdów, spotkaniom towarzyszyła miła atmosfera. Oprócz spaceru po mieście, goście zostali zaproszeni do odwiedzenia klasztoru, pracujących w szkole, OO Karmelitów, zwiedzili Kalwarię Pacławską i jeździli na nartach w Arłamowie.
W przemyskim ratuszu, spotkali się z władzami oświatowymi miasta, otrzymali materiały promocyjne i mogli podziwiać odnowioną salę obrad Rady Miejskiej.

PIĄTE SPOTKANIE KOORDYNATORÓW SZKÓŁ PARTNERSKICH – COTTBUS, NIEMCY

Na przełomie września i października 2008 roku odbyło się kolejne spotkanie nauczycieli szkół współpracujących w ramach programu Comenius. Tym razem spotkaliśmy się w Cottbus w Niemczech. Naszą szkołę reprezentowały pani Karolina Popowicz, pani Aneta Jabłońska oraz pan Andrzej Żłobiński. Program wizyty jak zawsze obejmował spotkanie z nauczycielami i uczniami szkoły goszczącej. Ponadto uczestnicy spotkania, podczas wizyty w parlamencie, mogli zapoznać się z ordynacją wyborczą do parlamentu krajowego Brandenburgii. Gospodarze pokazali gościom piękne miasto Drezno oraz Potsdam a w nim kompleks parkowo-pałacowy Sanssouci.

WIZYTA STUDYJNA DYREKTORÓW – NIJKERK, HOLANDIA

W dniach 20-25 kwietnia do Nijkerk w Holandii zjechali dyrektorzy pięciu szkół współpracujących w ramach programu Comenius. Projekt „www eurokidsweb” realizowany jest od dwóch lat przez Szkołę Podstawową nr 11 w Przemyślu wraz z jej partnerami w Irlandii, Niemczech, Holandii i Francji. Program wizyty jak zawsze obejmował zwiedzanie szkoły, spotkania z nauczycielami, uczniami i rodzicami, dyskusję i wymianę doświadczeń. Goście spotkali się również z merem Nijkerk, który opowiedział o historii miasta, systemie edukacji i zasadach wyboru władz lokalnych w Holandii. W towarzystwie holenderskich nauczycieli dyrektorzy zwiedzili Amsterdam, Spakenburg i Lejdę. Jeździli na rowerach w Parku Narodowym Hoge Veluwe, gdzie znajduje się Muzeum Kroller Moller, posiadające w swoich zbiorach między innymi prace Picassa, Renoira, Moneta a także 87 obrazów Van Gogha. Zachwyt wzbudził przepiękny park tulipanów Keukenhof. Naszą szkołę reprezentowały pani dyrektor Czesława Olbrych, pani Beata Kosicka-Siwak i pani Małgorzata Łupicka – szkolny koordynator projektu.

CZWARTE SPOTKANIE KOORDYNATORÓW SZKÓŁ PARTNERSKICH – WEITBRUCH, FRANCJA

W dniach 3-6 marca w Weitbruch koło Strasburga we Francji odbyło się kolejne już spotkanie nauczycieli szkół współpracujących w ramach programu Comenius. Do goszczącej szkoły -Ecole Elementare – przyjechali nauczyciele z Irlandii, Niemiec, Holandii i naszej szkoły. Program wizyty jak zawsze obejmował spotkanie z nauczycielami i uczniami szkoły goszczącej. Goście spotkali się również z merem Weitbruch, a także zwiedzili stolicę Alzacji – Strasburg i uroczy Colmar. Program Comenius jest jednym z wielu programów finansowanych przez UE, i mającym na celu większą mobilność i silniejsze więzi pomiędzy instytucjami edukacyjnymi. Dlatego tak interesująca dla wszystkich była wizyta w strasburskiej siedzibie Parlamentu Europejskiego. Podczas spotkania dyskutowano nad bieżącymi zadaniami oraz planami współpracy na rok przyszły.

TRZECIE SPOTKANIE KOORDYNATORÓW SZKÓŁ PARTNERSKICH – PRZEMYŚL, POLSKA

Od roku Szkoła Podstawowa nr 11 w Przemyślu realizuje projekt „www.eurokidsweb” w ramach programu Socrates- Comenius. Partnerami w projekcie są szkoły podstawowe w Holandii, Francji, Irlandii Północnej, Niemczech i Polsce, a efekty wspólnych działań prezentowane są na stronie internetowej www.eurokidsweb.eu
W dniach 1-3 października szkoła miała przyjemność przyjmować nauczycieli z Holandii, Irlandii Północnej i Niemiec. Goście odwiedzili szkołę, spotkali się z nauczycielami i uczniami, uczestniczyli z zajęciach, dzielili się swoimi spostrzeżeniami i wrażeniami. Zwiedzili Przemyśl, Krasiczyn, skansen w Sanoku i podziwiali piękno jesiennego krajobrazu ze szczytu Połoniny Wetlińskiej. W ostatnim dniu pobytu spotkali się z Wiceprezydentem Miasta Przemyśla p. W.Jurkiewiczem i Naczelnikiem Wydziału Edukacji p. P. Idzikowskim. W miłej atmosferze rozmawiano o systemach edukacji, historii Przemyśla, a także o planach rozwoju miasta na najbliższe lata. Żegnając się podkreślali świetną organizację wizyty, zaangażowanie i zainteresowanie uczniów i polską gościnność. Dla uczniów szkoły była to możliwość zaprezentowania się i sprawdzenia swoich umiejętności językowych. Dla nauczycieli możliwość wymiany doświadczeń, dyskusji oraz nawiązania przyjacielskich kontaktów. Następne spotkanie we Francji.

Tą drogą szkoła pragnie podziękować wszystkim, którzy pomogli w zorganizowaniu wizyty.

DRUGIE SPOTKANIE KOORDYNATORÓW SZKÓŁ PARTNERSKICH – COTTBUS, NIEMCY

W maju odbyło się już drugie spotkanie nauczycieli. Naszą szkołę reprezentowały pani Jolanta Kawalec i pani Małgorzata Łupicka – szkolny koordynator projektu. Podsumowano pierwszy rok współpracy, a także dyskutowano na temat przyszłych działań. Uczestnicy spotkania wzięli udział w Europejskim Dniu Sportu, zorganizowanym przez szkołę goszczącą, zwiedzili szkołę, spotkali się z nauczycielami i uczniami. Mogli zapoznać się z niemieckim systemem oświaty, jego problemami i sukcesami na spotkaniu z kierownikiem wydziału edukacji w Cottbus. Gospodarze pokazali gościom piękne miasto Drezno, a także Spreewald.

PIERWSZE SPOTKANIE KOORDYNATORÓW SZKÓŁ PARTNERSKICH – CRUMLIN, IRLANDIA PÓŁNOCNA

W listopadzie 2006 roku w St. Joseph Primary School w Crumlin (Irlandia Północna) odbyło się pierwsze spotkanie koordynatorów i nauczycieli szkół partnerskich, w którym uczestniczyli:

* Marie McEvoy – St. Joseph Primary School Crumlin, Irlandia Północna
* Heike Pohl i Lothar Nagel – Europaschule Regine Hildebrandt Grunschule, Brandenburg, Niemcy
* Jeanine Dietz i Alexandra Moog – Ecole Elementaire/Ecole de Weitbruch, Haguenau Sud, Alsace, Francja
* Ben Hiemstra i Arie Hoogvliet – Oranje-Nassauschool, Holandia
* Małgorzata Łupicka i Małgorzata Pałubniak – Szkoła Podstawowa nr 11, Przemyśl, Polska

Szkoła w Crumlin jest szkołą koordynująca projekt, dlatego uroczyste spotkanie i rozpoczęcie współpracy miało miejsce właśnie tam. Nowoczesna, świetnie wyposażona szkoła wzbudziła zachwyt odwiedzających. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.

Bierzemy udział w programie

Bierzemy udział w programie