Szkolne Warsztaty Astronomiczne Aleją gwiazd są alternatywą dla uczniów zdolnych klas szóstych,
którzy chcieliby choć przez chwilę poczuć się naukowcami i próbować swoich sił w dziedzinie astronomii, fizyki i matematyki.W tym roku szkolnym głównym celem warsztatów będzie wykonywanie modeli i przyrządów, które zostaną zaprezentowane szerszemu gremium podczas specjalnie przygotowanych pokazów.
Zwiększyła się również liczba uczestników, co bardzo cieszy, że
rośnie zainteresowanie dotyczące tego typu działań.
Zajęcia odbywają się raz w miesiącu i trwają do 3h.
Zespół SWA
Anna Rodzeń Katarzyna Kaspieruk
Patrycja Bożek Magdalena Opałka
Jakub Sycz Paweł Gagat
Szymon Chruszcz Tomasz Oszczypko
Prowadzący: Henryk Dryniak
I warsztaty
Pierwsze spotkanie organizacyjne dotyczyło ustaleń przebiegu pracy
i działań podejmowanych w tym roku szkolnym. Nowatorskie pomysły zarówno ze strony prowadzącego jak i zespołu zostały pozytywnie zaopiniowane
i przygotowane do realizacji. Rozdano materiały dydaktyczne do zapoznania dotyczące aerostatyki i budowy balonu na ogrzane powietrze.
Zespół z 6b
II warsztaty
Dwa łyki aerostatyki i do dzieła! Przydział pracy w zespołach skutkował szybkimi jej efektami; bryt sklejany do brytu nadawał kształt czaszy balonu. Jeszcze jedne zajęcia i gotowe!
III warsztaty
I gotowe! Efekt naszej pracy świetny;
Pokusiliśmy się nawet o…
… próbę napełnienia balonu ciepłym powietrzem – zobaczcie sami:
IV warsztaty
Historia budowania maszyn latających wskazuje na to, że po balonach nadszedł czas na samoloty – w naszym przypadku wykonane z papieru. Jak się okazuje złożenie odrzutowca F16 nie jest takie proste.
Pierwsze zgięcia nie są trudne można nawet wyrobić czyjąś normę,
jeśli ktoś nie nadąża 🙂 Nasza eskadra ustawiła się w szyku bojowym!
Konstruktorzy wraz ze swymi samolotami
Czas na crash testy:)
Dnia 11 maja 2015 r. odbył się konkurs „Samowzloty”, zorganizowany przez zespół Szkolnych Warsztatów Astronomicznych, którego celem jest zaszczepienie w młodych ludziach zamiłowania do nauk przyrodniczych.
W konkursie udział wzięło 15 uczestników, a składał się on z trzech części, mianowicie:
– najdłuższa przebyta odległość samolotu wykonanego techniką origami,
– przelot przez obręcz,
– lądowanie w wyznaczonym miejscu.
Między poszczególnymi częściami konkursu zaprezentowano prace oraz pomoce naukowe jakie zostały do tej pory wykonane przez zespoły SWA, puszczony został balon na ogrzane powietrze, a także pokaz lotu dronem w wykonaniu Szymona Chruszcza z klasy 6b.
Świetna atmosfera, której towarzyszyło wiele emocji podkreśliły to, że takie zajęcia oraz nietypowe konkursy są potrzebne, gdyż cieszą się sporą popularnością a przede wszystkim rozwijają zainteresowania uczniów.
Pierwsze miejsce, a zarazem nagrodę główną w postaci zdalnie sterowanego helikoptera z zamontowaną kamerą i kartą pamięci zdobył uczeń klasy Va Jacek Oszczypko, drugie miejsce – Paweł Gagat (klasa VIb), zaś trzecie – Jakub Wnorowski (klasa Va). Nagrody ufundował opiekun SWA p. Henryk Dryniak oraz Stowarzyszenie ” Aktywna Jedenastka”.
Więcej informacji na stronie SWA.
Henryk Dryniak
no images were found