Home » Aktualności » Dzień Autyzmu w świetlicy szkolnej

Dzień Autyzmu w świetlicy szkolnej

1 kwietnia zostały zapoczątkowane w świetlicy szkolnej obchody Dnia Autyzmu w szkole.

Słowo „autyzm” wywodzi się z greckiego słowa autos, co oznacza „sam”. Według Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób ICD-10 autyzm to całościowe zaburzenie rozwojowe, które objawia się problemami w komunikowaniu uczuć w związkach społecznych oraz zaburzoną integracją wrażeń zmysłowych. (wg  Medicover.pl).

2 kwietnia Organizacja Narodów Zjednoczonych ustanowiła Światowym Dniem Świadomości Autyzmu. Jest to ogólnoświatowa inicjatywa „Na niebiesko dla autyzmu” Kolor niebieski jako kolor niewinności, nadziei, a także kolor dla chłopców, ponieważ na autyzm cierpi znacznie więcej chłopców niż dziewczynek Niebieski jest uznawany za najgłębszy z kolorów, rozpływający się w nieskończoności horyzontu. Jako barwa najczystsza i najzimniejsza zarazem staje się najbardziej odrealnioną ze wszystkich barw. Pewnie stąd jej skojarzenie z autyzmem.” (Fundacja Żółte Żonkile)

Na początku zajęć została przeprowadzona z uczniami rozmowa na temat obchodów Dnia Autyzmu w naszej szkole. Następnie uczniowie obejrzeli filmy dla dzieci poświęcone autyzmowi i zespołowi Aspergera. Po obejrzeniu filmów wszyscy mogli się wypowiedzieć na temat swoich odczuć. Jeden z uczniów podzielił się swoimi doświadczeniami z bratem, u którego zdiagnozowano autyzm.

Następnie uczniowie rysowali dłonie, które kolorowali na niebiesko na znak solidarności z osobami cierpiącymi na omawiane zaburzenia. W trakcie wykonywania prac, uczniowie słuchali piosenki Niebieski song wykonanej przez uczniów z Zespołu Szkół w Mirocinie.

Zajęcia poprowadziła pani Małgorzata Banicka