Home » Aktualności » Erasmus + – spotkanie w Serbii

Erasmus + – spotkanie w Serbii

Od 22 do 26 maja grupa uczniów klasy 5 a i 7a oraz nauczyciele pani Małgorzata Łupicka, Małgorzata Banicka oraz panowie Henryk Dryniak i Marcin Kosterkiewicz brali udział w spotkaniu w ramach projektu Erasmus + „ Climate Heroes – Let’s Save the Planet” w Serbii. Celem projektu jest rozwój dialogu międzykulturowego w zakresie problemów ekologicznych i pogłębianie wiedzy na temat zrównoważonego rozwoju. Spotkanie w Kragujevacu poświęcone było problemowi czystości powietrza i zjawisku efektu cieplarnianego,  a bohaterem był Atmos. Uczestnicy spotkania zostali bardzo serdecznie przyjęci przez gospodarzy –  nauczycieli oraz rodziców szkoły Vuk Stefanovic Karadzic i powitani tradycyjnym chlebem i solą. Uczniowie zaprezentowali wyniki swoich badań nad efektem cieplarnianym oraz komiksy o swoich super bohaterach. Następnie wzięli udział w różnego rodzaju warsztatach oraz zwiedzili między innymi Muzeum Nikoli Tesli, ogród botaniczny Jevremovac oraz twierdzę Kalemegdan w Belgradzie, klasztor Manasija oraz Muzeum Historii Naturalnej w Svilajnacu. Ciekawym wydarzeniem w którym uczestniczyła grupa polska było otwarcie wystawy i promocja przetłumaczonej na język serbski książki o Witoldzie Pileckim. Spotkanie miało miejsce w Archiwum Historycznym Šumadiji  z udziałem pana Ambasadora Rafała Perla. Kragujevac to pierwsza stolica państwa serbskiego i duży ośrodek przemysłowy Serbii, słynący kiedyś z produkcji samochodów Zastava. Wizyta międzynarodowej grupy dzieci wzbudziła duże zainteresowanie lokalnych, a także krajowych mediów. Bardzo owocne spotkanie zakończyło się mini targami kulturalnymi oraz koncertem w wykonaniu uczniów szkoły goszczącej.