Home » UCZNIOWIE » Klasy » Rok szkolny 2016/2017 » Klasa 5a

Klasa 5a

TO JUŻ KONIEC WAKACJI

 Rozpoczynamy nowy rok szkolny 2016/2017. Jeszcze wprawdzie czujemy zapach lata, lecz czeka na nas kolejny rok zdobywania wiedzy i umiejętności. Wszystkim uczniom życzę dużo wiary w siebie i swoje możliwości, oraz zdobywania wysokich ocen.  POWODZENIA 🙂

6

dscn0087

… aby wszystkie dni były tak wyjątkowe

jak ten Wigilijny wieczór …

 

… by na co dzień gościł optymizm,

a na twarzach zawsze promieniał uśmiech…

 

… niech miłość i nadzieja

towarzyszy na każdym kroku…

 

… a Nowy Rok spełni wszystkie

najskrytsze marzenia…

 

Wesołych Świąt i szczęśliwego Nowego Roku

życzą uczniowie klasy V a wraz z wychowawczynią

W KRAINIE BAJEK

1 czerwca uczniowie klasy 5a brali udział w pięknym widowisku pt. W krainie bajek. Zobaczyli widowisko taneczne, w którym tancerze

Zespołu Pieśni i Tańca opowiadali bajki tańcem dworskim i piękną choreografia. Sebastian Furtak został okrzyknięty tancerzem występu, został

wybrany przez organizatorów do występu na scenie.

ZNAM PRZEMYŚL

Kolejny spacer po Przemyślu oraz poznawanie jego zabytków i historii przybliża nas do zdobycia SREBRNEJ ODZNAKI „ZNAM PRZEMYŚL”.

 

WYCIECZKA DO JAROSŁAWIA I RADAWY

Dnia 25 maja 2017 r. uczniowie klasy Va z wychowawcą panią Małgorzatą Jagustyn i Opiekunem Szkolnego Koła Turystycznego panią Małgorzatą Banicką pojechali na wycieczkę do Jarosławia. Na miejscu zwiedzali najstarszą część miasta. Zobaczyli fragmenty Bramy Krakowskiej, zabytkowe kamieniczki w Rynku z przepięknym Ratuszem i studnią, cerkiew greko-katolicką Przemienienia Pańskiego z cudowną  ikoną z wizerunkiem Matki Bożej Bramy Miłosierdzia, kolegiatę pojezuicką pod wezwaniem Bożego Ciała, budynek synagogi, wnętrze kamienicy Attavantich i Orsettich skąd udali się na podziemną trasę turystyczną. Następnie pojechali do Radawy, gdzie mieli moc atrakcji w parku linowym.

TWORZYMY KOMIKSY NA LEKCJI JĘZYKA POLSKIEGO

Najlepszy okazał się pomysł o kwadratowych i okrągłych.

57 OGÓLNOPOLSKI RAJD TWIERDZA PRZEMYŚL

 8 kwietnia, w sobotę, o godzinie 8:15 spotkaliśmy się pod szkołą, aby wyruszyć na kolejny rajd pieszy. Poprowadziła nas oczywiście Pani Małgorzata Banicka. Przeszliśmy na parking przy Muzeum Narodowym Ziemi Przemyskiej, skąd o godzinie 9:00 wyruszyliśmy autobusem  do Orzechowiec. To tu rozpoczęła się piesza wędrówka. Przewodnik PTTK Pani Marzena Opaluch poprowadziła nas 16 kilometrową trasą: Cmentarz pułków Bawarskich z I wojny światowej  – Fort X „Orzechowce” – Fort Xb „Zagrodnia” – Fort IXa „Przy Krzyżu”-  Fort IX „Brunner” – Fort VIII „Łętownia” – Fort XVII ”Ostrów”. Pogoda i humory dopisywały wszystkim. Około godziny 15.00 dotarliśmy do mety rajdu. Podczas wspólnego ogniska na Forcie XVII Ostrów, odpoczywaliśmy spożywając pyszne kiełbaski. W konkursie, który odbył się na zakończenie rajdu, Kacper Bąk zajął drugie miejsce.

 

RAJD WIOSENNY ” W POSZUKIWANIU WIOSNY”

Pierwszy dzień kalendarzowej wiosny spędziliśmy w plenerze szukając jej oznak. Kiedy wyruszaliśmy było trochę pochmurnie, ale potem nieśmiało zza chmur zaczęło wyglądać Słońce, które towarzyszyło nam do końca wędrówki.  Wędrowaliśmy wytrwale pokonując zmęczenie. Były chwile zwątpienia, czy dotrzemy do mety. Po pokonaniu trasy rajdu było pieczenie kiełbasek na ognisku i palenie marzanny.

MYŚLENIE KREATYWNE

Na lekcji języka polskiego uczniowie malowali swoje pierwsze skojarzenie.

PRZEPIS

Klasa robiła kanapki na lekcji języka polskiego według własnego przepisu.

I DZIEŃ NAUKI W NASZEJ SZKOLE

Dnia 3 listopada bieżącego roku uczniowie naszej klasy: Zuzia, Kacper, Damian, Karol i Szymon reprezentowali klasę Va na Dniu Nauki. Był to pierwszy taki dzień organizowany w naszej szkole, kiedy  uczniowie mogli przekazywać wiedzę z nauk ścisłych swoim rówieśnikom. Kacper prezentował roboty z Lego Mindstorms, Zuzia pomagała w prowadzeniu zajęć Świat pod Mikroskopem, a Karol, Damian i Szymon pomagali w obsłudze stacji Demo. Dzień minął bardzo ciekawie. Mam  nadzieję, że od tego roku Dzień Nauki stanie się tradycją i zostanie  wpisany w  coroczny kalendarz wydarzeń organizowanych przez naszą szkołę.
Tekst: Szymon Baryła

PIERWSZA POMOC W NAGŁYCH PRZYPADKACH – ZAJĘCIA PRAKTYCZNE

W dniu 11 października 2016 roku na zajęciach technicznych nasza klasa Va ćwiczyła zasady praktycznego udzielania pierwszej pomocy.  Klasa została podzielona na kilka grup. Każdy zespół przedstawił scenkę z udzielania pierwszej pomocy. Zespoły wyposażone były w apteczkę i wszystkie przybory niezbędne do udzielenia pierwszej pomocy (opatrunki jałowe, wodę utlenioną, plastry, bandaże a także koce termiczne). W ten sposób nie tylko w teorii, ale i w praktyce mieliśmy okazję omówić, jak ważne dla poszkodowanego jest podjęcie odpowiednich działań. Grupy zaprezentowały, jak powinno wyglądać zgłoszenie zdarzenia u dyspozytora, w jaki sposób powinniśmy podchodzić do osoby nieprzytomnej, jak sprawdzić jej przytomność i czy oddycha. Podczas poszczególnych scenek zaprezentowaliśmy: ułożenie osoby poszkodowanej w pozycji bocznej (bezpiecznej) oraz postępowanie podczas  omdleń, poparzeń, krwawienia z nosa, oraz krwotoków z ran.
Tekst: Kacper Bąk

NA OLIMPIE

NASZE PROJEKTY W RZESZOWIE

W sobotę 8 października 2016r. w Rzeszowie  uczniowie naszej klasy Damian, Szymon, Karol i Szymon z kl. IV b prezentowali stacje projektu DEMO, którego pomysłodawczynią jest pani Aneta Jabłońska. Chłopcy wspólnie z rodzicem opowiadali o zbudowanych stacjach i zasadach ich działania. Dzień był bardzo miły i udany, pomimo lekkiego stresu przy wypowiedziach.
Tekst: Szymon Baryła

UCZNIOWIE SP 11 W WARSZAWIE

W dniach od 10 do 12 października pod opieką pani Anety Jabłońskiej i pani Małgorzaty Jagustyn uczniowie klasy 4b Szymon Jabłoński oraz klasy 5a Karol Kawa, Szymon Baryła i Damian Ożga  byliśmy na warsztatach w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Pani Aneta Jabłońska prowadziła wykład na temat projektu DEMO w naszej szkole. My opowiadaliśmy o zbudowanych przez nas stacjach. Odpowiadaliśmy na różne pytania, które zadawali nam nauczyciele i pracownicy CNK. Zwiedziliśmy Centrum Nauki Kopernik, zobaczyliśmy wiele ciekawych projektów i przekonaliśmy się, że eksperymentowanie rozwija nasze zdolności. Było to dla nas wielkie przeżycie  i super lekcja. Przy okazji pobytu w CNK byliśmy w Pałacu Kultury i Nauki, Muzeum Powstania Warszawskiego oraz Muzeum Techniki. Była to dla nas wielka nagroda i trzy dni pełne wrażeń. Wiele zobaczyliśmy i dużo nauczyliśmy się. Zachęcamy wszystkich do robienia projektów DEMO. Was też może spotkać taka nagroda. Dziękujemy naszym nauczycielom, że mogliśmy się wykazać.

Tekst: Damian Ożga

XVI OGÓLNOPOLSKI RAJD IM. DR MIECZYSŁAWA ORŁOWICZA

W piękną, słoneczną i jesienną już sobotę 1 października dziesięcioosobowa grupa uczniów naszej klasy (niektórzy z rodzicami), wyruszyła na trasę pieszego rajdu. Trasa wiodła z Pikulic przez Grochowce, fort Helicha, Wapielnicę (394 m n.p.m.), Kruhel i Zielonkę. Około godziny 15.00 dotarliśmy do mety rajdu. Podczas wspólnego ogniska na Zniesieniu  odpoczywaliśmy spożywając pyszne kiełbaski oraz jubileuszowe ciastka. Z pełnymi brzuszkami i wspaniałymi humorami, około godziny 16:30, rozeszliśmy się do domów. Do zobaczenia na trasie kolejnego rajdu.

 

ZDOBYWAMY SREBRNĄ ODZNAKĘ KRAJOZNAWCZĄ „ZNAM PRZEMYŚL”

W piękny czwartek 29.09.2016, wyruszyliśmy razem z naszą panią wychowawczynią Małgorzatą Jagustyn i panią Małgorzatą Banicką na kolejny rajd po Przemyślu. Ze szkoły skierowaliśmy się w kierunku ulicy Aleksandra Dworskiego. Przechodząc przez przejście na ulicy Juliusza Słowackiego doszliśmy do kościoła O.O Reformatów, gdzie obejrzeliśmy pomnik Ojca Krystyna Szyszkowskiego. Wsławił się on tym że na czele ludu dnia 09.10.1672.r, odniósł zwycięstwo nad Tatarami i uwolnił z jasyru kilka tysięcy jeńców. Następnie zwiedziliśmy spaloną w czasie drugiej wojny światowej żydowską synagogę. Później skierowaliśmy się na ulicę Aleksandra Dworskiego i doszliśmy do ulicy Aleksandra Puszkina gdzie zwiedziliśmy wiele przedwojennych willi. Dalej udaliśmy się na ulicę Stanisława Moniuszki, gdzie weszliśmy na teren zabytkowej kamienicy, w której mieści się teraz restauracja C.K.Monarchia. Następnie przez ulicę Armii Krajowej doszliśmy do parku w którym znajduje się Pałac Lubomirskich. Obecnie mieści się w nim Państwowa Wyższa Szkoła Wschodnioeuropejska. Dalej przeszliśmy przez przejazd kolejowy i ulicą Stefana Batorego doszliśmy do Ronda Padernborn. Z ronda ulicą Lwowską doszliśmy do pomnika męczeństwa z okresu drugie wojny światowej. W tym miejscu faszyści hitlerowscy w dniu 29.11.1943.r, rozstrzelali zakładników z ruchu oporu. Dalej idąc ulicą Lwowską zwiedziliśmy kościół pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny Nieustającej Pomocy. Później skierowaliśmy się w kierunku ulicy Adama Mickiewicza. Przeszliśmy przez przejazd kolejowy i ulicą Mickiewicza skierowaliśmy się w kierunku szkoły. Całej klasie rajd bardzo się podobał i wszyscy wróciliśmy do domu zadowoleni.
Tekst: Karol Kawa

SZKOLENIE Z PIERWSZEJ POMOCY

Dnia 29 września 2016 roku przyszedł do naszej klasy ratownik medyczny. Nauczył nas udzielania pierwszej pomocy. Zdobywaliśmy wiedzę teoretyczną i umiejętności praktyczne. Już wiemy jak pomóc gdy wystąpi krwotok, ktoś zemdleje lub utraci przytomność oraz jaka jest między tym różnica. Było bardzo ciekawie. Pragniemy podziękować pani wychowawczyni oraz ratownikowi, że poświęcili czas, żebyśmy w takich sytuacjach wiedzieli co zrobić oraz dodali nam pewności siebie.

Tekst: Zuzanna Domańska

SPOTKANIE Z RYCERZAMI

dsc09109

23 września gościliśmy w naszej szkole średniowiecznych rycerzy z Przemyskiej Chorągwi Rycerskiej. W trakcie pokazu poznaliśmy obyczaje, stroje i uzbrojenie z początków państwa polskiego. Mogliśmy zobaczyć walki rycerzy, a następnie przymierzaliśmy hełmy wojowników, mogliśmy zobaczyć jak ciężka jest tarcza i miecze. Walczyliśmy również gumowymi mieczami. Podczas tej lekcji historii wszyscy bawili się świetnie. Dziękujemy nauczycielom, że mogliśmy z niej skorzystać.

 

Tekst: Damian Ożga

RAJD RODZINNY

W słoneczną sobotę dnia 17.09.2016 odbył się Rajd Rodzinny pod przewodnictwem opiekuna Szkolnego Koła Turystycznego Pani  Małgorzaty  Banickiej oraz  wychowawczyń klas  pań Małgorzaty Jagustyn, Elżbiety Oleszek i Małgorzaty Łupickiej. W pieszym rajdzie uczestniczyli  uczniowie wraz ze swoimi rodzicami, rodzeństwem, a nawet babciami.  Grupa odwiedziła kolejno: Zamek Kazimierzowski, Kopiec Tatarski, Wzgórze Trzech Krzyży, Bramę Sanocką Górną i Dolną, schron Linii Mołotowa, Pomnik Zesłańców Sybiru i Ofiar Katynia. Wszyscy uczestnicy rajdu spędzili miło i radośnie dzień. Dziękujemy naszym nauczycielom za zachęcanie nas do zwiedzania i poznawania naszego pięknego  miasta oraz do aktywnego spędzania wolnego czasu.

Tekst: Szymon Baryła

Bierzemy udział w programie

Bierzemy udział w programie