Home » Aktualności » Pamiętamy

Pamiętamy

W dniach 9 – 11 luty obchodzi się  w naszym kraju bolesną rocznicę deportacji obywateli polskich w głąb Rosji Sowieckiej.

Pamiętają o tych smutnych wydarzeniach uczniowie w naszej szkole. W ramach zajęć w świetlicy grupa uczniów pod opieką pani Małgorzaty Banickiej udała się pod  Pomnik Pamięci Zesłańców Sybiru, by zapalić symboliczne znicze i oddać hołd  tym ,którzy zostali zesłani na „nieludzką ziemię”.

Według źródeł w deportacjach zostało wywiezionych co najmniej 1 mln 750 tys. osób.

Z rampy w Przemyślu 10 lutego 1940 r. wywieziono 1310 osób, a z pobliskiej Medyki ponad 1100. W pierwszych zsyłkach wywożono rodziny polskich żołnierzy oraz urzędników administracji państwowej, pracowników banków, kolei, czy poczty.

W sumie były cztery masowe deportacje na Sybir. Trzy miały miejsce w 1940 r.: 10 lutego, 13 kwietnia oraz w czerwcu. Natomiast czwarta w czerwcu 1941 r., tuż przed wybuchem wojny pomiędzy Niemcami i Związkiem Radzieckim.” – dane ze stron: www.zycie.pl/informacje/artykul/25879,uczcili-pamiec-wywiezionych-na-sybir-zdjecia,   https://ekai.pl/80-rocznica-pierwszych-deportacji-na-sybir/).