Home » Aktualności » Umiesz liczyć? Licz na siebie! Czyli spotkania matematyczne z przemyskimi „celebrytami”

Umiesz liczyć? Licz na siebie! Czyli spotkania matematyczne z przemyskimi „celebrytami”

         Kolejne spotkanie w ramach innowacji „Umiesz liczyć? Licz na siebie!” odbyło się 10 grudnia 2019 roku w Urzędzie Miasta Przemyśla na czele z panem Prezydentem Wojciechem Bakunem. Tym razem zadania dotyczyły głównie statystyki dotyczącej zarówno miasta jak i jego mieszkańców, ale  nie zabrakło również zadań związanych z wypoczynkiem i korzystaniem z atrakcji głównie w sezonie letnim. Powrócił również temat rewitalizacji rynku.
Całemu spotkaniu towarzyszył przyjazny i wesoły klimat, pan Prezydent odniósł się do różnych sytuacji codziennych udowadniając, jak ważna w życiu jest matematyka. Przywołał np. liczenie kubatury pomieszczenia w którym się znajdowaliśmy, w celu określenia mocy grzewczej grzejników. Odwołał się też do algorytmów matematycznych stosowanych w informatyce. Jak się okazało pan Prezydent jest doskonałym matematykiem, bardzo dobrze liczy 🙂

 

         13 lutego 2020 roku odbyło się spotkanie z udziałem dowódcy 5 Batalionu Strzelców Podhalańskich ppłk Marcinem Zalewskim. Zadania dotyczyły zagadnień wojskowych, takich jak obliczanie czasu potrzebnego na dotarcie oddziału żołnierzy na strzelnicę, która znajduje się w znacznej odległości uwzględniając drogę, prędkość i czas, a także strzelectwa wyborowego, w którym to liczy się precyzja oddawanych strzałów. Dopełnieniem było zadanie dotyczące współrzędnych na mapie. Całość jak zwykle przedstawiona w sposób humorystyczny, łatwy do zrozumienia dla obu stron.
Poza celem głównym młodzież miała okazję poznać historię batalionu, zajrzeć w miejsca, które na co dzień nie są dostępne. Kończąc przywołać należy zawołanie 5 BSP:

„Jakby co, kieby co, kany co, abo co – to my som!”

Bierzemy udział w programie

Bierzemy udział w programie