Home » Archiwum » Rok szkolny 2018/2019 » Erasmus + Spotkanie na Sycylii

Erasmus + Spotkanie na Sycylii

W dniach od 4 do 9 marca 2019 roku grupa nauczycieli ( panie Małgorzata Łupicka, Małgorzata Jagustyn, Aneta Jabłońska i pan Remigiusz Łuc)  oraz uczniów ( Martyna Muszyńska, Martyna Głowniak, Hubert Hrycak i Jakub Banach) uczestniczyli w drugim spotkaniu ramach programu Erasmus plus, projekt „Drop of Water – Reflection of Cultures”. Spotkanie miało miejsce w Taorminie na Sycylii a uczestniczyli w nim wszyscy partnerzy, a więc nauczyciele i uczniowie z Hiszpanii, Grecji, Litwy, Wielkiej Brytanii i Polski.

Tematem spotkania była „Woda i Nauka”. Przygotowując się do spotkania uczniowie przeprowadzili badania wody w oparciu o prace Archimedesa i doświadczyli własnych „momentów eureki”. W trakcie spotkania dzieci zademonstrowały swoje doświadczenia podczas małych targów nauki. Pokazały modele, filmy, wykresy, prezentacje, broszury i wynalazki. Szkoła goszcząca zorganizowała szereg zajęć związanych z wodą w tym wycieczkę do Parku Narodowego Alcantra, gdzie uczestnicy mogli podziwiać powulkaniczny kanion Gola. Sycylia szczyci się bogatym dziedzictwem kulturowym. Gospodarze pokazali swoim gościom lokalne atrakcje, w tym Etnę, stare miasto Castelmola, teatr grecki i rezerwat Isola Bella w Taorminie oraz Syrakuzy, w których żył i pracował Archimedes.

Wymiana kulturalna obejmowała prezentację, na której każdy partner projektu miał stoisko z informacjami o swojej szkole i mieście, zrobione przez uczniów i rodziców upominki a także typowe artykuły spożywcze.

Miłym punktem spotkanie w szkole była wizyta burmistrza Taorminy pana Mario Bolognari, podczas którego uczestnicy otrzymali upominek i album o mieście.

Termin spotkania był szczególnie ciekawy jako że obejmował hucznie obchodzony w Taorminie karnawał. Uczestnicy projektu włączyli się do zabawy. Uczniowie mieszkali w domach swoich włoskich rówieśników. Czwórka z nich była w naszej szkole w zeszłym roku. Wszyscy doświadczyli  gościnności gospodarzy, próbowali lokalnej kuchni, oglądali występy w tym tradycyjny taniec tarantellę i poznali miejscową historię,  zwyczaje i tradycje.