Home » Archiwum » Rok szkolny 2017/2018 » Drop of water – reflection of culture – spotkanie na Litwie

Drop of water – reflection of culture – spotkanie na Litwie

W dniach od 11 do 15 września 2017r. ośmioosobowa grupa uczniów klas siódmych wraz z dziesięciorgiem uczniów z gimnazjum im. Tomo Noraus-Naruševičiaus z Krokaliaukis brała udział w pouczających warsztatach edukacyjnych zatytułowanych „ Drop of water –reflection of cultures”.

Projekt, sfinansowany przez Litewsko-Polski Fundusz Wymiany Młodzieży, dotyczył zagadnienia wody w aspekcie ekologii, geografii, kultury, tradycji i sztuki. Jego koordynatorką z ramienia Litwy jest Alma Sorakiene, nauczycielka z  gimnazjum w Krokialaukis. Polskę reprezentowała Małgorzata Łupicka ze Szkoły Podstawowej nr 11 im. H. Jordana w Przemyślu.

Uczniowie, zakwaterowani w uroczym Girinio sodyba w Sudvajų koło Olity, mieli wiele okazji aby wykazać się znajomością geografii, ekologii i kultury, zaprezentować sobie nawzajem  elementy lokalnego folkloru oraz poznać legendy i podania  swoich krajów dotyczące rzek, jezior i morza. Malowali pejzaże, wykonywali kartki malując „na wodzie”, projektowali logo programu oraz wykonywali lalki w ludowym stroju regionu Dzukija. Poznawali również lokalna przyrodę czasie gry w podchody i wycieczki do Meteliai Region Park oraz uzdrowiska Birsztany.

Podsumowaniem pracy jest książka zawierająca ilustracje i wyniki badań uczestników projektu. W ostatni wieczór pobytu na Litwie wszyscy podarowali sobie nawzajem drobne pamiątkowe upominki.