Home » Archiwum » Rok szkolny 2016/2017 » Erasmus + Holandia

Erasmus + Holandia

JEDENASTKA W HOLANDII W RAMACH PROJEKTU ERASMUS +

W dniach od 2 do 8 października dziewięcioosobowa grupa nauczycieli i uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 11 im. Henryka Jordana uczestniczyła w spotkaniu w ramach projektu Erasmus + w Groningen w Holandii. Projekt FEEL IT realizowany jest w szkole od zeszłego roku razem ze szkołami w Turcji, Holandii, Rumunii, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii i na Litwie. Tematem czwartego już spotkania była inteligencja emocjonalna w sztuce. Holandia, gdzie żyli i tworzyli wybitni malarze była idealnym miejscem. Każdy z krajów uczestniczących w spotkaniu zaprezentował swojego malarza w formie prezentacji, dramy i wystawy prac uczniów. Polskę reprezentował przedstawiciel symbolizmu Jacek Malczewski ze swoim obrazem „Aniele, pójdę za tobą”. Każda z klas z SintMichaelschool przygotowała wystawę inspirowaną holenderskim malarstwem. Obok Rembrandta i Van Gogha byli także malarze awangardowej grupy Cobra – Karel Appel i Corneille. Oprócz zajęć i  warsztatów w szkole, uczniowie zwiedzili Groningen, wiatrak w Roderwolde i rezerwat fok. Brali udział w zajęciach sportowych a przede wszystkim spędzali czas w międzynarodowym towarzystwie  rówieśników z krajów partnerskich. Nauczyciele obserwowali lekcje, poznawali holenderski system oświaty, a także jeździli na rowerach na wyspie Schiermonnikoog, jednej z wysp na Morzu Wattowym, które ze względu na unikatowe walory przyrodnicze zostało wpisane na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Ciekawym wydarzeniem było spotkanie z miejscowymi artystami JoostemDoornikiem i TinekeDemmer, która zaprosiła gości do swojego studia w Het Paleis. Uczniowie mieszkali u rodzin holenderskich, mogli poznać kuchnię, zwyczaje, używać języka angielskiego i nawiązać przyjaźnie. Kolejne spotkanie w marcu przyszłego roku w Targu Jiu w Rumunii.

Szkołę reprezentowali nauczyciele p. Małgorzata Łupicka, p. Henryk Dryniak, p. Marcin Kosterkiewicz oraz uczniowie z klas 6b i 6a.