Home » Archiwum » Rok szkolny 2010/2011 » ŚWIATOWY DZIEŃ KSIĄŻKI

ŚWIATOWY DZIEŃ KSIĄŻKI

Z okazji Światowego Dnia Książki w klubie „Niedźwiadek” odbyło się spotkanie z przemyskimi autorami Teresą Paryną i Jackiem Błońskim. Spotkanie prowadziła pani Jolanta Kawalec , bibliotekarka i nauczycielka plastyki w naszej szkole. Legendę o św. Jerzym i smoku przedstawili uczniowie klasy 4b.

W  małej wiosce w Katalonii na szczycie wzgórza był piękny zamek. W zamku żył król, królowa i ich piękna córka. Pewnego razu we wiosce pojawił się okropny smok. Bestia zabijała i połykała wszystko co wpadło w jej łapy: owce, byki, konie, a nawet ludzi.

Mieszkańcy wioski chcieli powstrzymać te zniszczenia i postanowili karmić smoka dwoma owcami dziennie. Kiedy skończyły się owce, zaczęli dawać mu byki, konie i inne zwierzęta. Ale pewnego razu zabrakło też zwierząt. Mieszkańcy zdecydowali losować i poświęcać jednego człowieka dziennie. Kiedy przyszła kolej na królewską córkę, król nie chciał oddać swego jedynego dziecka, ale ludzie upomnieli go że powinien zachować się tak jak pozostali mieszkańcy i przyprowadzili księżniczkę do smoka. Kiedy smok otworzył swoją paszczę Św. Jerzy przybył na białym koniu. W ciężkiej walce św. Jerzy zabił smoka swoją włócznią. Ze smoczej krwi wyrosły czerwone róże. Św. Jerzy wziął jedną i ofiarował ja księżniczce jako symbol miłości.

Wszyscy byli szczęśliwi i krzyczeli : Niech żyje Św. Jerzy!

Św. Jerzy z uśmiechem na twarzy opuścił wioskę. Tyle legenda. Legendy nie muszą być prawdziwe. Muszą być piękne!

Katalończycy zaczęli obchodzić Dzień Św. Jerzego w X wieku. Pięć wieków później Św Jerzy stał się patronem Katalonii. Dzień Św. Jerzego obchodzony jest  23 kwietnia,  tego dnia w odbywają się kiermasze książek i sprzedawana jest duża ilość czerwonych róż. Kobiety dają książki mężczyznom , mężczyźni czerwone róże kobietom. Katalońska flaga wywieszana jest na domach.

Dzień ten obchodzony jest też w szkołach. Odbywają się koncerty, przedstawienia, kiermasze, dzieci wykonują smoki i róże, czytają i piszą wiersze.

Bierzemy udział w programie

Bierzemy udział w programie